För att kunna logga in i Nitha och kunskapsbanken så måste SITHSkort användas.
Åtkomst till Nitha sker med e-tjänstekort i datorn samt att du är en registrerad användare i Nitha. Ta kontakt med lokal administratör/lokala förvaltning inom din verksamhet.
 

Support via lokal administratör
 

Region Jämtland Härjedalen
För support, kontakta i första hand:
Martin Enghult

Centrum för Medicinsk Diagnostik och Teknik

martin.enghult@regionjh.se 0063-15 39 43
Marianne Nilsson

Patientsäkerhet

marianne.9.nilsson@regionjh.se 063-14 24 75
Ulrica Jönsson

Patientsäkerhet

ulrica.jonsson@regionjh.se 063-147578
 

Region Östergötland
För support, kontakta i första hand:
Aina Wallin

Region Östergötland

aina.wallin@regionostergotland.se 40853
Catharina Wall

Vårdcentralen Finspång NiF

Catharina.L.Wall@regionostergotland.se 010 1042187
 

Region Västernorrland
För support, kontakta i första hand:
Viklander Chatrine

Kvalitet och patientsäkerhet

chatrine.viklander@lvn.se 060-18 10 00
 

Norrköpings kommun
För support, kontakta i första hand:
Catharina Wall

Vårdcentralen Finspång NiF

Catharina.L.Wall@regionostergotland.se 010 1042187
Anita Ottosson

Norrköpings kommun

anita.ottosson@norrkoping.se 073-02 02 321
 

Landstinget Dalarna
För support, kontakta i första hand:
Ulrika Nilsson

Landstinget Dalarna

mariaulrika.nilsson@ltdalarna.se 023 490098
Anette Westerlund

Landstinget Dalarna

annette.westerlund@ltdalarna.se
 

Stockholms läns landsting
För support, kontakta i första hand:
Anna Lena Brantberg

Södersjukhuset AB

anna-lena.brantberg@sll.se
Pål Björkman

Sjukhusledning/Kvalitet och Utveckling

pal.bjorkman@sll.se 08-616 16 61
Maria Unbeck

Stockholms läns landsting

maria.unbeck@sll.se 070-658 82 38
Anna Lundin

Stockholms läns landsting

anna.lundin@sll.se 08-12313786
Madeleine Karlsson

Tiohundra AB

madeleine.karlsson@tiohundra.se 0176-326498
Lena Swedberg

Södertälje Sjukhus AB

lena.swedberg@sll.se 08-550 240 10
Maria Svensson

Stockholms läns landsting

maria.t.svensson@sll.se 08-12314668
Christina Loefler

Ersta sjukhus

christina.loefler@erstadiakoni.se 08-7146137
Rebecca Ottosson

Akutkliniken

rebecca.ottosson@capiostgoran.se 0858702803
Linda Frisk

Medicinkliniken

linda.frisk@capiostgoran.se 070-0021059
Linda Frisk SSL

Capio S:t Görans Sjukhus

linda.frisk@gmail.com
Stina Edin

S:t Eriks Ögonsjukhus AB

stina.edin@sll.se 08-672 35 71
Paula Frisk

Psykiatri Södra

paula.frisk@sll.se 0725-97 88 05
Jerker Pihl

Inera AB

Jerker.pihl@soprasteria.com
Sofia Åhlqvist

Praktikertjänst AB (Stockholm)

sofia.ahlqvist@ptj.se 0790-719534
 

Region Skåne
För support, kontakta i första hand:
Pia Altgård

Skånes universitetssjukvård

Pia.Altgard@skane.se 040-33 63 31
Madeleine Ronge Sjöberg

Avdelning för strategisk vårdutveckling och säkerhet

madeleine.rongesjoberg@skane.se 040 - 33 31 33
Jönsson Mikael

Lasarettet i Ystad

Mikael.A.Jonsson@skane.se 0411-89 70 15
Ohlin Eva

Förvaltningsledning och stab

eva.m.ohlin@skane.se 044 - 309 24 68
Lotta Malm

Hälsostaden Ängelholm

lotta.malm@skane.se 0431-81124
Carina Frick

VO Akutsjukvård Helsingborg

carina.frick@skane.se 042-4061620
Jessica Hultgren

Skånevård Sund

jessica.hultgren@skane.se 0705-924049
Christine Ladelfa

Avdelning för strategisk vårdutveckling och säkerhet

christine.ladelfa@skane.se 040332350
Lindha De Capretz

Region Skåne

Lindha.DeCapretz@skane.se 046-174042
 

Region Sörmland
För support, kontakta i första hand:
Anita Talltjärn

Region Sörmland

anita.talltjarn@regionsormland.se 076-117 69 48
 

Region Kronoberg
För support, kontakta i första hand:
Gunilla Karlsson

Region Kronoberg

gunilla.e.karlsson@kronoberg.se 0767-207580
Andersson Yvonne

Utveckling och innovation/Patientsäkerhet

yvonne.g.andersson@kronoberg.se 0470-587953
Zandra Anderson

Utveckling och innovation

zandra.anderson@kronoberg.se 7953
Elisabeth Brücher

Utveckling och innovation

elisabet.brucher@kronoberg.se 0709 67 30 61
 

Linköpings kommun
För support, kontakta i första hand:
 

Region Örebro län
För support, kontakta i första hand:
Caroline Hagström

Regionservice

caroline.hagstrom@regionorebrolan.se 019-6026902
 

Region Västmanland
För support, kontakta i första hand:
Carina Bolander Blomberg

Region Västmanland

carina.bolander.blomberg@regionvastmanland.se 176968
Marianne Halvarsson

Region Västmanland

marianne.halvarsson@regionvastmanland.se
 

Region Gävleborg
För support, kontakta i första hand:
Eva Sving

Koncernstab

eva.sving@regiongavleborg.se
Petra Ferm

Region Gävleborg

petra.ferm@regiongavleborg.se
 

Region Kalmar Län
För support, kontakta i första hand:
Linda Forsman

Region Kalmar Län

linda.forsman@regionkalmar.se 0722-39 74 49
Helen Holmström

Region Kalmar Län

helen.holmstrom@regionkalmar.se 070-340 88 51
Ann-Catrin Karlborg

Västerviks sjukhus

ann-katrin.karlborg@regionkalmar.se 0490-87292
 

Torsby kommun
För support, kontakta i första hand:
 

Landstinget i Värmland
För support, kontakta i första hand:
Isabell Hassel

Landstinget i Värmland

Isabell.Hassel@regionvarmland.se 054-61 40 22
Maria Sundin

Landstinget i Värmland

Maria.Sundin@regionvarmland.se 054-61 41 15
 

Region Uppsala
För support, kontakta i första hand:
Ann Högberg

Akademiska sjukhuset

ann.hogberg@akademiska.se 018-611 90 13
 

Åtvidabergs kommun
För support, kontakta i första hand:
Catharina Wall

Vårdcentralen Finspång NiF

Catharina.L.Wall@regionostergotland.se 010 1042187
 

Region Gotland
För support, kontakta i första hand:
Christian Eriksson

Region Gotland

christian.eriksson@gotland.se 0498268480
Per Stenberg

Region Gotland

per.stenberg@gotland.se
 

Västra Götalandsregionen
För support, kontakta i första hand:
Katherina Hansson

Södra Älvsborgs Sjukhus

katherina.hansson@vgregion.se 033-616 13 76
Lill Valestrand

Alingsås Lasarett

lill.walestrand@vgregion.se 0322-22 60 00
Karin Hult

Skaraborgs Sjukhus

karin.hult@vgregion.se 0510-850 27
Susanne Thuresson

Kungälvs Sjukhus

susanne.thuresson.jahnke@vgregion.se 030398000
Gunilla Christiansson

NU-sjukvården

gunilla.christiansson@vgregion.se 0104356504
Sophia Nordström

Södra Älvsborgs Sjukhus

sophia.nordstrom@vgregion.se 033-6161040
Catrina Sjögren

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

catrina.sjogren@vgregion.se 031-342 10 00
Rosita Roman

Folktandvården Västra Götaland

rosita.roman@vgregion.se 010-441 70 00
Maria Cott Bratthammar

Folktandvården Västra Götaland

maria.cott_bratthammar@vgregion.se 010-441 70 00
Kirsi van Exel

Folktandvården Västra Götaland

kirsi.van_exel@vgregion.se 010-441 70 00
Cecilia Lindell

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

cecilia.lindell@vgregion.se 070-553 53 66
Peter Alsén (Nilsson)

Västra Götalandsregionen

peter.alsen@vgregion.se 070-082 50 73
Madeleine Lund

Frölunda Specialistsjukhus

madeleine.lund@vgregion.se
Mikaela Ridelberg

Skaraborgs Sjukhus

mikaela.ridelberg@vgregion.se
Anette Marberg

Habilitering & Hälsa

anette.marberg@vgregion.se
Annelie Khatami

Administrativa enheten

annelie.khatami@vgregion.se
Elisabet Johannesson

Västra Götalandsregionen

elisabet.johannesson@vgregion.se
 

Landstinget Blekinge
För support, kontakta i första hand:
Carina Andersson

Landstinget Blekinge

carina-a.andersson@regionblekinge.se 0455-73 10 00
Gulli Malmborg

Landstinget Blekinge

gulli.malmborg@regionblekinge.se 0455-73 10 00
 

Jönköpings kommun
För support, kontakta i första hand:
 

Gislaveds kommun
För support, kontakta i första hand:
 

Oxelösunds kommun
För support, kontakta i första hand:
Ingela Mindemark

Oxelösunds kommun

ingela.mindemark@oxelosund.se 076-773 55 80
 

Eskilstuna kommun
För support, kontakta i första hand:
Thomas Living

Eskilstuna kommun

thomas.living@eskilstuna.se
Cajsa Åkerholm

Eskilstuna kommun

cajsa.akerholm@eskilstuna.se 016-710 2242
 

Flens kommun
För support, kontakta i första hand:
Anna Sundin

Flens kommun

Ann-Britt.Sundin@flen.se 0157-43 00 00
Lena Zetterström Erström

Flens kommun

Lena.ZetterstromErstrom@flen.se
 

Katrineholms kommun
För support, kontakta i första hand:
Eva Gyllhamn

Katrineholms kommun

eva.gyllhamn@katrineholm.se 0150-56817
 

Region Norrbotten
För support, kontakta i första hand:
Åsa Hällström

Region Norrbotten

Asa.Hallstrom@norrbotten.se 070-378 45 50
Birgitta Boqvist

Region Norrbotten

Birgitta.Boqvist@norrbotten.se 070-572 27 02
Rosemarie Näslund

Region Norrbotten

Rosemarie.Naslund@norrbotten.se 070-528 41 71
Lena Fleuron

Region Norrbotten

Lena.Fleuron@norrbotten.se 0920-284186
Jonas Sandberg

Länssjukvård

Jonas.K.Sandberg@norrbotten.se 0727-31 98 40
Ingela Johansson

Region Norrbotten

Ingela.V.Johansson@nll.se 073-038 07 60
Dan-Christer Nilsson

Region Norrbotten

Dan-Christer.Nilsson@norrbotten.se 0920-28 49 41
Helena Engstrand

Region Norrbotten

helena.engstrand@norrbotten.se 0920-28 30 85
Margareta Lestander

Region Norrbotten

Margareta.Lestander@norrbotten.se 0920-284433
 

Region Västerbotten
För support, kontakta i första hand:
Ingrid Hugosson Wallgren

Region Västerbotten

Ingrid.Hugosson.Wallgren@regionvasterbotten.se
Carola Olofsson

Region Västerbotten

carola.olofsson@regionvasterbotten.se 070-3851410
Ingemar Andersson

Region Västerbotten

ingemar.andersson@regionvasterbotten.se 072-7316299
Sara Larsson

Region Västerbotten

sara.larsson@regionvasterbotten.se 070-5152214
Mikael Fredlander

Primärvård

Mikael.Fredlander@regionvasterbotten.se
 

Region Jönköpings län
För support, kontakta i första hand:
Camilla Holgersson

Region Jönköpings län

camilla.holgersson@rjl.se
Joanna Mellqvist

Region Jönköpings län

joanna.mellqvist@rjl.se 010-242 11 97
 

Inera AB
För support, kontakta i första hand:
Fredrik Schöllin

Inera AB

fredrik.schollin@inera.se 072-5698820
Tobias Johansson

Inera AB

tobias.j@kentor.se
Jerker Pihl

Inera AB

Jerker.pihl@soprasteria.com
Johan Svärd

Inera AB

johan.svard@soprasteria.com
Daniel Gerhardson

Inera AB

daniel.gerhardson@soprasteria.com
Anna Nytorp

Inera AB

anna.nytorp@soprasteria.com